Σχόλια

Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 22-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr (https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/psephiaka-eggrapha-gov-gr/ekdose-upeuthunes-deloses).

Λήψη αρχείου

ΑΦΙΣΑ Εκδήλωση Λογοτεχνική Εκδήλωση Λογοτεχνική Εγκαίνια εικαστικής Έκθεσης 1 4 2024 ΓΑΚ ΙΩΆΝΝΙΝΑ

Λήψη αρχείου

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η Γ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Κάστρο και στο Νησάκι των Ιωαννίνων στο πλαίσιο της δράσης  “Άγιος Κοσμάς – Αλή Πασάς. Δύο αμφιλεγόμενες προσωπικότητες και η σχέση τους με τον τόπο μας”. Στο νησάκι επισκεφτήκαμε το Μουσείο Αλή Πασά όπου ο ιδρυτής του μουσείου κ. Ραπακούσης μας καλωσόρισε  και μίλησε για τη ζωή και το τέλος του Αλή πασά. Στο κάστρο επισκεφτήκαμε τον τάφο του Αλή Πασά που βρίσκεται στον υπαίθριο χώρο του Βυζαντινού μουσείου.

IMG 20240315 091205IMG 20240315 093645IMG 20240315 094202IMG 20240315 101831IMG 20240315 101840

IMG 20240315 122118

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου η  Α΄και η Β τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην Άρτα στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και των Θρησκευτικών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης καθώς και στο μικρό θέατρο της αρχαίας Αμβρακίας.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον επιβλητικό βυζαντινό ναό της Παναγίας της Παρηγορήτισσας καθώς και τον ιερό ναό της Αγίας Θεοδώρας, πολιούχου της  Άρτας.

Συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Βελισσαρίου Ιωαννίνων και το Παγκύπριον Γυμνάσιον Λευκωσίας, στο 10ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες.

Project: Το Κυπριακό ζήτημα με τα μάτια των εφήβων

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαυροσκούφη Βασιλική, Τζαφλίδη Αλεξάνδρα, Μπιλιαδέρη Αγλαϊα

Με τη συμμετοχή 13 μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου

Το project υλοποιήθηκε μέσω της online freeware εφαρμογής διαδραστικού περιεχομένου genial.ly και της υπηρεσίας video.sch.gr του ΠΣΔ

Μουσικό θέμα: Παγκύπριον Γυμνάσιον Λευκωσίας – “Δεν ξεχνώ τον τόπο μου”.

Ένα ξεχωριστό μάθημα Λογοτεχνίας έγινε την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024  στο τμήμα Β3 του σχολείου μας από την κυρία Δέσποινα Παπαστάθη, Δρ. Νέας Ελληνικής Φιλολογίας, Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Φιλολογίας Παν/μίου Ιωαννίνων.

Το μάθημα αυτό είχε τη μορφή  δειγματικής διδασκαλίας-επιμόρφωσης στα Νέα Προγράμματα Σπουδών της Λογοτεχνίας και  εντάχθηκε στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης. Η κυρία Παπαστάθη προχωρώντας από τη θεωρία στην πράξη δίδαξε στους μαθητές μας το αφήγημα του Ε.Χ. Γονατά, «Ο σκαντζόχερος», (Η κρύπτη, Στιγμή, Αθήνα 2006), αλληλεπίδρασε μαζί τους και τους ενέπλεξε ενεργά στην όλη εκπαιδευτική διαδικασία. Μέσω του αφηγήματος ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με τον κόσμο των ζώων  και μέσα από την αλληγορία διαπίστωσαν ότι η σχέση ανθρώπων και ζώων εκφράζει σύγχρονα ηθικά και πολιτιστικά ζητήματα. Τέλος, κλήθηκαν και δημιούργησαν στον ελάχιστα εναπομείναντα χρόνο δικά τους κείμενα, αλληγορικά ή μη.

Την επιμόρφωση-διδασκαλία παρακολούθησαν εκτός από τους μαθητές μας και εκπαιδευτικοί  ΠΕ02 του σχολείου μας αλλά και  συνάδελφοι φιλόλογοι του 10ου Γυμνασίου «Θεόδωρος Παπαγιάννης» που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση.  Μετά το μάθημα οι εκπαιδευτικοί μπόρεσαν να  συζητήσουν με την κυρία Παπαστάθη θέματα Λογοτεχνίας και να μοιραστούν απόψεις, εμπειρίες και προβληματισμούς.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Παπαστάθη που ανταποκρίθηκε με τόση θέρμη στην πρόσκλησή μας για επιμόρφωση με τη μορφή διδασκαλίας, όλους τους συναδέλφους φιλολόγους που συμμετείχαν και τους μαθητές του Β3, οι οποίοι υποδειγματικά παρακολούθησαν και εργάστηκαν σε αυτό το ξεχωριστό μάθημα Λογοτεχνίας.

Επιμόρφωση στη Λογοτεχνία

Η σχετική εγκύκλιος: